میلگرد حرارتی

یکشنبه 31 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

میلگرد حرارتی

 در آیین نامه و مقررات ملی ساختمان

میلگرد حرارتی در آیین نامه ساختمانی به عنوان فولاد افت و حرارت تعریف می شود.

کاربرد میلگرد حرارتی در سقف

در دال های یک طرفه یا سقف های تیرچه بلوک که میلگرد های خمشی فقط در یک جهت قرار داده می شوند، لازم است برای کنترل تنش های ناشی از افت بتن و تغییرات درجه حرارت در عضو سازه ای در راستای متعامد، میلگردهایی در راستای عمود بر میلگردهای خمشی به نام میلگرد حرارتی یا فولاد افت و حرارت قرار داده شود.
وجود میلگردهای حرارتی ترک خوردگی بتن در جهت متعامد بر میلگردهای خمشی را کاهش داده، و در آن راستا پیوستگی عضو سازه ای را بر قرار می کند، تا مطابق فرضیات طراحی عمل کند.

میلگرد حرارتی

ضوابط آیین نامه ای میلگرد حرارتی

 • حداقل فولاد افت و حرارت به صورت ذکر شده وقتی رضایت بخش تلقی می گردد که وقوع جابجایی های ناشی از افت بتن یا تغییرات درجه حرارت امکان پذیر باشد.
 • فاصله فولاد های افت و حرارت نباید از ۵ برابر ضخامت دال و نیز از ۵۰۰ میلی متر بیش تر شود.
 • طول مهاری فولاد های افت و حرارت در مقاطع لازم و از جمله در تکیه گاه را باید با فرض رسیدن تنش میلگرد در کشش به مقاومت مشخصه تسلیم، محاسبه نمود.
 • فولاد افت و حرارت در دال های یک طرفه را می توان در یک وجه مقطع قرارداد و یا در دو وجه آن توزیع نمود. معمولا قرار دادن میلگرد های افت و حرارت به صورت چسبیده و متعامد به میلگرد های خمشی، از نظر اجرایی راحت تر است.

آیین نامه بتن ایران نسبت سطح مقطع کل فولاد حرارت و جمع شدگی به کل سطح مقطع بتن را برای دال های با ضخامت حداکثر ۱۰۰۰ میلی متر، به صورت زیر بیان می کند:

 1. برای میلگردهای آجدار S220, S300,S350 به میزان ۰۰۲٫
 2. برای میلگرد های آجدار S400 و شبکه های جوش شده صاف یا آجدار به میزان ۰۰۱۸٫
 3. برای میلگردهای آجدار S500 و بالاتر به میزان ۰۰۱۵٫

آهنباکس مرجع آنلاین قیمت میلگرد و اهن

   


قیمت میلگرد اصفهان

شنبه 30 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

قیمت میلگرد اصفهان

قیمت میلگرد اصفهان

کارخانه های تولید میلگرد اصفهان

قیمت میلگرد اصفهاننشان کارخانهعلامت اختصاریشهراستانانواع میلگرد آجدار
قیمت میلگرد ذوب آهنمیلگرد ذوب آهن اصفهانescoاصفهاناصفهانA1,A3,A4
میلگرد کویر کاشانمیلگرد کویر کاشانkavirکاشاناصفهانA2,A3,A4
میلگرد کیان کاشانمیلگرد کیان کاشانkianکاشاناصفهانA2,A3
میلگرد آریا ذوبمیلگرد آریا ذوبariaمورچه خورتاصفهانA3

میلگرد اصفهان

قیمت میلگرد اصفهان (ذوب آهن) هر روز بصورت لحظه ای در سایت آهن باکس بروز رسانی می شود. کارخانه ذوب آهن اصفهان انواع میلگرد آجدار را در آنالیز A1,A2,A3 تولید می کند.

برای مشاهده قیمت میلگرد اصفهان کارخانه ذوب آهن از طریق جدول بالا می توانید لیست قیمت امروز کارخانه ذوب آهن را مشاهده کنید.

استان اصفهان علاوه بر کارخانه ذوب آهن، کارخانه های کویر کاشان، کیان کاشان و آریا ذوب را در خود جای داده. از طریق جدول بالا شما می توانید قیمت میلگرد اصفهان مربوط به کلیه کارخانه های تولید کننده میلگرد در استان را مشاهده کنید.

انواع میلگرد

کارخانه های موجود در جدول بالا، انواع میلگرد را در سایزهای متفاوت تولید می کنند. همانگونه که می بینید، قیمت میلگرد اصفهان مربوط به کارخانه هایی است که میلگرد آجدار تولید می کنند نه میلگرد ساده.

در جدول ستونی با عنوان انواع میلگرد آجدار مشاهده می کنید. این ستون آنالیزهای مربوط به هر کارخانه را در مقابل آن نوشته تا برای مثال اگر شما بازدید کننده محترم به دنبال قیمت میلگرد اصفهان برای آنالیز A4 هستید، وارد صفحه مربوط به میلگرد کیان کاشان و آریا ذوب نشوید.

قیمت میلگرد اصفهان امروز

به جز کارخانه کویر کاشان که قیمت های خود را دیر به دیر اعلام می کند، مابقی قیمت های موجود در لیست قیمت مربوط به امروز می باشد. بالای تمامی جداول قیمت موجود در آهن باکس، یک تاریخ به روز رسانی وجود دارد.

این تاریخ مشخص می کند که قیمت ها مربوط به امروز هست یا خیر. بعضا تاریخ های بروز رسانی جداول، چندین ماه قبل را نمایش می دهد. که دلیل آن تنها یک مورد است. و آن عدم اعلام قیمت از سمت کارخانه تولید کننده می باشد.

   


جدول اشتال

یکشنبه 24 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

تاریخچه جدول اشتال
جدول اشتال توسط یک خانم مهندس آلمانی به نام مارتا اشتابدر بورگر در سال ۱۹۳۸ میلادی تهیه و تدوین شده است. او اولین زن مهندس ساختمان در کشور آلمان بود. از سال ۱۹۲۳ تا ۱۹۲۷ در دانشکده فنی کار سووهه و مونیخ به تحصیل در رشته استاتیک و ساختمان های فولادی پرداخت. بعد از فارغ التحصیل شدن در یک شرکت مهندسی شروع بکار کرد و در سال ۱۹۲۹ شغل خود را به عنوان مرکز مشاوره برای مصارف فولاد که امروزه مرکز اطلاعات فولاد نامیده می شود تغییر داد.
خانم مهندس اشتابدر در بخش های ساختمان های محکم و بتن فولادی یا مسلح کتاب های ارزنده ای ارائه داده است و کتاب جدول اشتال که نقطه اوجی برای رسیدن به مقاصد طراحی پروفیل های ساختمان های فولادی می باشد تا به حال با بیش از صدها هزار جلد برای دانشجویان، استادان و فعالان حوزه صنعت ساختمان چاپ گردیده است.
جدول اشتال
محتوای جدول اشتال
در این کتاب، مهم ترین پروفیل ها، مواد اولیه نوع اتصال، مقررات ساخت و سازهای فولادی در یک مجموعه کامل و فشرده گردآوری شده است.
نسخه بروز شده جدول اشتال
در نسخه بروز شده جداول اشتال جدول تبدیل واحد ها بین سیستم انگلیسی و سیستم SI نیز برای کاربران آن ارائه شده است. علاوه بر این، مطالب زیر نیز بطور کاملا طبقه بندی شده در جدول گنجانده شده است:
 • بهبود بکار گیری جداول
 • چگونگی کار با فولاد های ضد زنگ
 • ایجاد استاندارد های جدید برای فولاد های گرد مانند انواع میلگرد
 • ایجاد استاندارد جدید برای انواع فولاد های چهارگوش
 • ایجاد استاندارد جدید برای فولاد مسلح
 • انواع پروفیل های دوتایی و چندتایی
 • ستون های با مقطع جعبه ای و چلیپا
 • پیچ و مهره های سازه ای طبق استاندارد DIN
 • اتصالات خمشی و مفصلی پیچ و مهره ای
امروزه استفاده از جداول اشتال در دفاتر فنی و طراحی بسیار پرکاربرد و حائز اهمیت بوده و می توان از آن به عنوان یک هندبوک ساختمانی پرکاربرد نام برد. شما خواننده عزیز و همراه همیشگی آهن باکس می توانید برای دسترسی آسان به جدول اشتال به منوی دانشنامه آهن باکس مراجعه نموده و از این جداول استفاده نمایید. ضمنا در صورتی که در نحوه استفاده از جداول با هرگونه سوال و ایرادی برخورد نمودید می توانید ازطریق آهن مشاور با کارشناسان آهن باکس در تماس باشید تا در اولین فرصت پاسخ گوی شما باشند.
فراوانی علم و آگاهی همواره بر شما جاری باد

   


تجهیزات آرماتوربندی

پنجشنبه 21 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

انواع تجهیزات آرماتوربندی

تجهیزات آرماتوربندی مورد استفاده در کارگاه های آرماتور بندی به دو دسته کلی تجهیزات مکانیکی و برقی تقسیم می شوند که امروزه از تجهیزات مکانیکی کمتر استفاده شده و تقریبا اکثر عملیات بر روی میلگرد  شامل خم و برش میلگرد توسط دستگاه های برقی انجام می شود.

۱- دستگاه برش میلگرد

میلگردها برای اعضا بتن مسلح اکثرا از شاخه های ۱۲ متری یا کلاف برش داده می شوند. روش برش میلگرد به دوصورت سرد و گرم امکان پذیر است که امروزه استفاده از روش گرم برای برش که توسط دستگاه هوابرش انجام می شود در حال منسوخ شدن می باشد، لذا استفاده از روش سرد بایستی توسط دستگاه های مکانیکی ویا برقی صورت گیرد.

ماشین برش برقی یکی از تجهیزات آرماتوربندی پرکاربرد می باشد. استفاده از این ماشین باعث سرعت و دقت در برش میلگرد می شود. هدایت این ماشین توسط پدال پایی انجام می شود و ظرفیت برشی آن ها بستگی به قدرت موتور و تیغه برش دارد. در شکل زیر نمونه ای از دستگاه برش برقی میلگرد نمایش داده شده است.

تجهیزات آرماتوربندی - ماشین برش برقی میلگرد

۲- دستگاه میلگرد خم کن برقی

دستگاه خم کن برقی به عنوان یکی از تجهیزات آرماتوربندی پرکاربرد در کارگاه های ساختمانی وظیفه خم کردن میلگرد ها با قطر های مختلف را به شکل های مورد نظر بطور سریع، آسان و با دقت بالا برعهده دارد.

این ماشین ها دارای یک موتور برقی هستند که صفحه گردان را در جهات مختلف می چرخاند و حرکت و کنترل آن توسط پدال پایی انجام می شود.

در روی صفحه گردان و صفحه اصلی میز، تعدادی سوراخ ایجاد کرده اند که با قرار دادن غلتک های فلزی مناسب در سوراخ ها و عبور میلگرد ها از بین غلتک ها، هر نوع خمی که بخواهند را در میلگردها ایجاد می کنند.

شکل زیر یک نمونه از دستگاه خک کن برقی را نشان می دهد.

تجهیزات آرماتوربندی - دستگاه خم کن برقی

۳- دستگاه خاموت زن

از این دستگاه برای تولید خاموت با ابعاد مختلف استفاده می شود.عملکرد این دستگاه تا حد زیادی شبیه دستگاه خم میلگرد می باشد و بصورت پدال پایی مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه نیز به عنوان یکی از تجهیزات آرماتوربندی پرکاربرد در کارگاه های ساختمانی استفاده می شود.شکل زیر نمونه ای از دستگاه خاموت زن پدالی  می باشد.

تجهیزات آرماتوربندی - دستگاه خاموت زن

   


خاموت چیست

چهارشنبه 20 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

خاموت و عملکرد آن در سازه های بتن مسلح

خاموت میلگرد فولادی است که بصورت تنگ بسته یا تنگ باز در سازه های بتن آرمه به خصوص تیر ها و ستون های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.

اصطلاح فنی آن یا به عبارت دیگر نام آیین نامه ای آن،  فولاد برشی قائم،  فولاد جان  یا فولاد عرضی می باشد.

عملکرد خاموتها

برای جلوگیری از شکست زودرس مقطع بلافاصله پس از ایجاد ترک مورب که در اثر برش خالص و یا اثر توام برش و خمش ایجاد می شود، باید مقطع بتنی را طوری مسلح کرد که در مقابل بازشدن ترک های مورب مقاومت کند.

خاموتها یا همان فولاد برشی یا جان که به عنوان فولاد عرضی نیز خوانده می شوند، با انتقال تنش به طرفین یک ترک مورب، به عنوان مسلح کننده عضو بتنی در مقابل تاثیرات برش در مقطع ایفای نقش می کنند.

انواع خاموت

فولاد برشی قائم از نظر سهولت اجرا متداول ترین نوع فولاد برشی می باشد که به نام خاموت یا تنگ خوانده می شود. این فولادها را می توان به صورت تنگ باز و یا بصورت تنگ بسته به کار برد.

تنگ باز ممکن است به صورت تک شاخه (قلاب) یا دو شاخه (رکابی) یا تنگ چند شاخه بکار رود. از طرفی خاموت یا تنگ بسته می تواند درست مثل خاموت با تنگ باز و بر اساس تعداد شاخه های قائم، در تحمل برش ایفای نقش کند، اگرچه تنگ بسته در تحمل پیچش نیز ایفای نقش می کند.

در کشور ایران بخصوص در شرایط اجرایی استفاده از فولاد برشی قائم نسبت به فولاد برشی مایل ارجحیت داده می شود. خاموتهایی که به عنوان فولاد برشی مایل نیز بکار می روند، ممکن است به صورت تنگ باز برشی یا تنگ بسته برشی انتخاب شوند .

در شکل زیر انواع خاموتها و حالات بکارگیری آن در سازه های بتن مسلح به نمایش گذاشته شده است.

 

خاموت

خاموتها در ایران بطور متداول از میلگردهای فولادی به قطر ۸، ۱۰، ۱۲ بنا بر شکل و کاربری سازه ساخته می شوند. اگر خم قلاب خاموتها قائم یا اصطلاحا صاف باشد خاموت ساده و اگر خم قلاب خاموت ۴۵ درجه باشد با عنوان خاموت مهندسی در بازار آهن آلات شناخته می شوند.

   


محاسبات سرانگشتی آهن آلات

دوشنبه 18 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

نسبت های مفید ساختمانی (سرانگشتی) در رابطه با آهن آلات

 

محاسبات سرانگشتی

محاسبات سرانگشتی آهن آلات یک روش تقریبی مناسب جهت برآورد سریع میزان آهن آلات مصرفی در پروژه های ساختمانی می باشد.

همانطور که می‌دانیم محاسبه دقیق متره و آنالیز مصالح مصرفی در ابتدای فعالیت‌های ساختمانی نیازمند ارایه نقشه های سازه و تکمیلی می باشد و مضاف بر اینکه متره و برآورد دقیق نیاز به صرف وقت و هزینه است بنابراین استفاده از محاسبات سرانگشتی که قبلا و طی تجربه متخصصین  در پروژه های متعدد بدست آمده راهگشای بسیار خوبی جهت برآورد اولیه با تخمین ۹۰ درصدی برای فعالان و سرمایه گذاران در صنعت ساختمان می‌باشد.

‌امروزه سرعت عمل و محاسبات سرانگشتی آهن آلات مصرفی در پروژه‌های ساختمانی، باعث تخمین و آنالیز سریع در قراردادها و برآوردهای اولیه پروژه به حساب می آید.

۱-در یک سازه بتنی, محاسبات سرانگشتی رابطه وزن آرماتور مصرفی با مساحت زیربنا چیست؟

بین ۴۰تا ۵۳ کیلوگرم بر مترمربع بسته به پروژه برای سازه های بتن آرمه تیرچه و بلوک

مثال: برای یک ساختمان مسکونی با مساحت ۵۰۰ مترمربع زیربنا مقدار میلگرد مصرفی اینگونه محاسبه می‌شود:

۵۰۰*۴۰=۲۰۰۰کیلوگرم

۲-محاسبات سرانگشتی نسبت وزن میلگرد مصرفی فونداسیون به ازای هر مترمربع زیربنا چقدر می باشد؟

بین ۸ تا۱۲ کیلوگرم برمترمربع زیربنا

۳-نسبت وزن میلگرد مصرفی فقط در ستون ها به زیربنا چقدر می باشد؟

بین ۱۲ تا ۱۸ کیلوگرم برمترمربع زیربنا

۴-نسبت  وزن میلگرد حرارتی به زیربنا؟

۱کیلوگرم برمترمربع زیربنا

۵-نسبت وزن میلگرد سرتیرچه (ممان منفی)؟

۱تا ۱٫۲کیلوگرم برمترمربع زیربنا

۶-نسبت وزن میلگرد در تیرچه به زیربنا؟

بین ۶ تا۸ کیلوگرم برمترمربع زیربنا

۷-محاسبات سرانگشتی میلگرد مصرفی در یک سازه بتنی با سقف دال دو طرفه چه میزان می باشد؟

بین ۶۰ تا ۸۵کیلوگرم برمترمربع زیربنا

۸-محاسبات سرانگشتی آهن آلات مصرفی در یک سازه فلزی چقدر برآورد می شود؟

بین ۸۰تا ۱۲۰کیلوگرم بر مترمربع زیربنا

۹- محاسبات سرانگشتی میزان سیم آرماتوربندی و قالب بندی مصرفی در اسکلت بتنی؟

به ازای هر تن میلگرد مصرفی ۸ کیلوگرم سیم آرماتوربندی و به ازای هر ۱۰۰مترمربع زیربنا ۱۰ کیلوگرم سیم قالب بندی می باشد.

نکته قابل توجه: کلیه نسبت های محاسبات سرانگشتی آهن آلات مصرفی در ساختمان که در این مقاله به آنها اشاره شده است بر اساس تقریب بدست آمده از پروژه های مختلف می باشد و جهت دست یافتن به مقادیر دقیق نیاز به متره و برآورد دقیق آهن آلات برمبنای نقشه های سازه می باشد.

   


رواداری میلگرد

شنبه 16 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

رواداری میلگرد در بریدن و کارگذاشتن

 رواداری میلگردرواداری

رواداری میلگرد به مفهوم میزان انحراف مجاز موقعیت میلگرد نسبت به محل های تعیین شده در نقشه ها می باشد.

تمام میلگردها باید بر اساس اندازه و اشکال مشخص شده در نقشه ها و دستورالعمل ها بریده شده و دقیقا در محل های مورد نظر به نحوی نصب گردند که در طول عملیات بتن ریزی و تراکم هیچگونه تغییری در محل آنها احداث نشود.

بریدن و کارگذاردن آرماتور باید در حد رواداری های مندرج در مشخصات فنی خصوصی و سایر مدارک قرارداد صورت گیرد.

انواع رواداری  بریدن میلگرد

 • طول میلگرد                           ۲۵ میلی متر (افزایش یا کاهش)
 • مجموعه ابعاد خاموت               ۱۲ میلی متر (افزایش یا کاهش)
 • خمها                                   ۲۵ میلی متر (افزایش یا کاهش)

انواع رواداری بستن و کارگذاشتن میلگرد

کاهش ضخامت پوشش بتن نسبت به مقادیر تعیین شده در نقشه ها، حداکثر ۸ میلی متر است و در هیچ مورد نباید ضخامت پوشش از ۲/۳ میزان تعیین شده کمتر شود.

انحراف موقعیت میلگرد ها نسبت به محل های تعیین شده در نقشه ها، برای قطعات خمشی، دیوارها و ستون ها به شرح زیر است:

 • برای بعد کمتر و مساوی ۲۰۰ میلی متر                ۸ میلی متر (افزایش یا کاهش)
 • برای بعد بین ۲۰۰ میلی متر تا ۶۰۰ میلی متر        ۱۲ میلی متر (افزایش یا کاهش)
 • برای ابعاد بزرگتر و مساوی ۶۰۰ میلی متر            ۲۰ میلی متر (افزایش یا کاهش)

انحراف فاصله جانبی بین میلگردها نسبت به فاصله مشخص شده در نقشه ۳۰ میلی متر (افزایش یا کاهش) می باشد.

انحراف موقعیت طولی خم ها و انتهای میلگرد ها، ۵۰ میلی متر (افزایش یا کاهش) می باشد.

انحراف موقعیت طولی خم ها و انتهای میلگردها در انتهای ناپیوسته قطعات ۲۰ میلی متر (افزایش یا کاهش) می باشد.

بازرسی و نظارت

قبل از شروع عملیات نصب و جا گذاشتن آرماتورها دستگاه نظارت قالب ها را از نظر ابعاد، محل و رقوم، مورد بازرسی و کنترل قرار خواهد داد. قبل از بتن ریزی، عملیات بستن و کارگذاشتن آرماتورها از نظر قطر، تعداد، شکل، فواصل و استحکام با توجه به ضوابط و رواداری های مجاز کنترل می شود. پس از اطمینان از اجرای صحیح، دستور بتن ریزی صادر خواهد شد. مندرجات آیین نامه بتن ایران در مورد بازرسی و نظارت بر عملیات تهیه، حمل و نصب آرماتورها در بتن آرمه، اجباری است.

آهن باکس مرجع آنلاین قیمت میلگرد

   


اورلب میلگرد

پنجشنبه 14 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

روش های اورلب میلگرد

اورلب میلگرد به سه روش انجام می شود:

 1. وصله های پوششی
 2. اتصالات مکانیکی
 3. وصله های جوشی

وصله های پوششی: معمول ترین روش وصله آرماتورها در صورتی که شرایط اجازه دهد و کلیه ملزومات ارضا گردد، استفاده از وصله پوششی است. آرماتور ها ممکن است در تماس با هم باشند یا از هم فاصله داشته باشند.

نحوه اورلب میلگرد در تماس با هم بدلیل اینکه توسط سیم آرماتوربندی در مقابل جابجایی حین بتن ریزی استحکام بیشتری دارند، ترجیح داده می شود. در وصله پوششی(نحوه اورلب بدون تماس)، آرماتورها نباید فاصله زیادی از هم داشته باشند تا بین آنها ترک زیگزاگی ایجاد نشود.

آیین نامه های طراحی و مشخصات فنی فاصله آرماتورها را در این روش اورلب کردن محدود می نمایند. به عنوان مثال طبق آیین نامه جدید ACI318 فاصله مذکور نباید از یک پنجم طول وصله و نه از ۱۵ سانتی متر تجاوز نماید و همچنین فاصله حداقل بین میلگرد ها در محل تماس در این روش ۵ سانتی متر می باشد.

 

قیمت میلگردوصله پوششی

اتصالات مکانیکی: هنگامی که اورلب به روش وصله های پوششی غیر اقتصادی ویا غیر عملی(به دلایلی مانند زیاد بودن طول اورلب، محل درزهای اجرایی وغیره) باشد، باعث تراکم یا مسائل خاصی در آرماتورگذاری شود می توان از اتصالات مکانیکی استفاده نمود.

ابزارهای اتصال مکانیکی در دسترس برای اتصال به این روش عبارتند از:

 • پیچ کردن
 • غلاف های جفت کننده پر شده از فولاد
 • غلاف های جفت کننده پر شده از گروت
 • درگیر کردن یا اصطکاک

 

اورلب میلگرداورلب میلگرد

 

وصله های جوششی:آیین نامه های طراحی مقاومت لازم برای روش اورلب میلگرد بصورت وصله جوششی را تعیین نموده است. برای فولادهای دارای ترکیبات شیمیایی متفاوت روش های مختلف جوشکاری وجود دارد، زیرا حرارت جوشکاری اثرات متفاوتی بر روی هر کدام دارد.روش لازم برای جوشکاری جهت تامین جوش های سالم و بدون ترک بستگی به ترکیبات شیمیایی آرماتورها دارد. روش مناسب برای یک نوع ترکیب شیمیایی می تواند برای ترکیب دیگر از همان رده مقاومتی فولاد کاملا نامناسب باشد.لذا قبل از انتخاب روش جوشکاری تعیین ترکیب فولاد یک ضرورت اساسی است.

 

اورلب جوشی

معمول ترین روش جوشکاری دستی در کارگاه، جوش قوس الکتریکی است. حرارت جوشکاری توسط قوس الکتریکی بین آرماتورها و الکترود تامین می شود. الکترود مصرفی باید با دقت انتخاب شود.جوش مقاومتی فقط در ساخت آرماتورها در کارخانه بخصوص شبکه سیمی جوش شده و شبکه های میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد.اتصال میلگردها از طریق جوشکاری با روش های مختلف مانند جوش نوک به نوک، خمیری یا جوش ذوبی با الکترود با دستور و موافقت قبلی دستگاه نظارت مجاز می باشد.

نکات کارگاهی در مورد اورلب میلگرد

 1.  محل اورلب  میلگردهای تحتانی قطعات خمشی مانند تیرهای سقف در یک سوم کناری ازبر تکیه گاه تیر و اورلب میلگرد های فوقانی قطعه خمشی مانند تیرهای سقف در وسط دهانه یا یک سوم میانی بایستی اجرا گردد.
 2. در صورت مشخص نشدن طول اورلب در نقشه های اجرایی حداقل طول اورلب بایستی به اندازه ۵۵ برابر قطر میلگرد اجرا گردد.

   


نحوه آرماتورگذاری در قطعات بتنی

چهارشنبه 13 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

آرماتورگذاری یا بعبارتی دیگر جاگذاری دقیق آرماتورها در قطعات بتنی دارای اهمیت زیادی است. آرماتورها باید در موقعیت صحیح خود مطابق نقشه های طراحی محکم شده، قبل از بتن ریزی بسته و نگاه داشته شوند و در مقابل جابجایی، در محدوده رواداری های تعیین شده در مشخصات پروژه مهار گردند.

معمول ترین طریقه بستن میلگردها به یکدیگر در مبحث آرماتورگذاری، استفاده از سیم آرماتوربندی است. معمولا سیم نرم شده به قطر حدود ۱ تا ۱/۵۰ میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد و حدود ۸ تا ۱۰ کیلوگرم سیم به ازای هر تن آرماتور  مورد نیاز است.

در آرماتورگذاری به منظور جلوگیری از جایجایی، آرماتورها در نقاط تقاطع کافی به یکدیگر بسته می شوند و نیازی به بستن سیم در همه تقاطع ها نمی باشد. بستن سیم های آرماتوربندی فقط به منظور نگهداری آرماتورها قبل از بتن ریزی است و هیچ افزایش مقاومتی برای سازه ایجاد نمی نماید.

یک نمونه از وضعیت بستن میلگردها توسط سیم بصورت اصولی در شکل زیر نشان داده شده است.

آرماتورگذاری

مشخصات فنی پروژه باید شامل ضوابطی برای حمل، انبار و آرماتورگذاری میلگرد های پوشش دار به منظور به حداقل رسانیدن اسیب به پوشش آنها باشد.همچنین حدود مجاز اسیب ناشی از حمل و نقل و عملیات اجرایی آرماتورگذاری و در صورت نیاز تعمیر پوشش آسیب دیده نیز باید مشخص گردد. ضوابط مربوط به این موارد نیز در آیین نامه ACI301 ارائه شده است.

تمیزکردن آرماتورها قبل از بتن ریزی

آرماتورها را قبل از بتن ریزی و پس از مرحله آرماتورگذاری باید از موادی چون گل و لای، روغن و سایر مواد خارجی که ممکن است پیوستگی آن را با بتن کاهش دهد، پاک نمود. آثار کارخانه ای و یا لایه نازک زنگ روی آرماتور معمولا قابل ملاحظه نیستند.

زنگ های پوسته ای و ورقه ای جدا شده را که در پیوستگی تاثیر می گذارند باید با خراشیدن و اعمال ضربه(نظیر انداختن، چکش زدن، لرزاندن)، برس زدن یا درصورت امکان با ماسه پاشی، از روی آرماتورها زدود.لازم نیست به سطح براق فلز برسیم، کافی است پوسیدگی و زنگ های پوسته شده و جدا شده را پاک نمود.

هرگونه خاک و گل روی آرماتور باید با شست و شو از سطح آن پاک شود. ملاتی که کاملا سخت به آرماتور چسبیده و نمی توان با برس سیمی و با شدت آن را جدا نمود، نیازی به پاک کردن ندارد و می تواند بر روی آرماتور باقی بماند.

با استفاده از مشعل گاز پروپان می توان روغن و گریس را از سطح آرماتور پاک نمود اما باید دقت کرد آرماتورها بیش از حد حرارت داده نشوند. همچنین می توان چربی ها را با ماده کروزین یا همان نفت سفید یا گازوئیل باا احتیاط لازم در کاربرد این مواد، پاک نمود.

به هنگام روغن کاری سطح قالب ها، ممکن است روغن روی آرماتورها بچکد لذا لازم است که در مبحث قالب بندی پس از آرماتورگذاری دقت بیشتری انجام شود. به هر حال اگر روغن قالب تبخیر شود یا لایه بسیار نازکی پوشش شود چندان مضر نیست اما اگر پوشش ضخیمی از روغن روی آرماتور ایجاد شود باید پس از آرماتورگذاری و قبل از بتن ریزی آنها را پاک نمود.

مبحث آرماتورگذاری یکی از مسائل مهم اجرایی در ساخت قطعات بتن آرمه می باشد که قصور در انجام آن و عدم رعایت ضوابط و اصول صحیح آرماتورگذاری می تواند در مقاومت و پایایی قطعات ساخته شده تاثیرات سوئی بجا گذارد.

   


آرماتور و نقش آن در بتن مسلح

جمعه 8 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

آرماتور یا همان میلگرد فولادی در بتن مسلح  نقش بسزایی در صنعت ساخت و ساز برعهده دارد. بتن ذاتا شکننده، مقاوم دربرابر فشار ولی ضعیف در عملکرد کششی و فاقد شکل پذیری لازم می باشد.

از طرف دیگر میلگردهای فولادی باریک، علی رغم مقاوم بودن در کشش و کاملا شکل پذیر بودن، قادر به تحمل بارهای فشاری قابل ملاحظه ای نیستند.

ترکیب این دو عنصر به گونه ای است که بارهای کششی توسط میلگرد فولادی در نواحی کششی قطعات و بارهای فشاری توسط بتن تحمل می گردد. شکل های اصلی تقویت کننده های استاندارد بتن شامل میلگردآجدار،شبکه سیمی جوش شده و سیم های بافته شده می باشند.

آرماتور

نحوه ساخت آرماتور

میلگرد فولادی یا همان آرماتور  در سازه های بتن مسلح، محصولی از کارخانه نورد گرم است. تولید این محصول از شمش فولادی یا در برخی موارد مقطعی شمش مانند بریده شده از فولاد ریل خط آهن آغاز می گردد. شمش تا دمای سرخ شدن حرارت داده شده و از میان غلتک های متوالی ماشین نورد، عبور داده می شود.

هربار عبور باعث کاهش سطح مقطع عرضی و طویل تر شدن میله حاصله می گردد. شمش تا حد اندازه میله مورد نیاز کوچک می شود. آخرین سری غلتک ها کنده کاری عمیق شده اند تا آج های استاندارد را بر روی آرماتور ایجاد نمایند.سپس میلگردها به طول استاندارد که معمولا ۱۲ متر می باشند بریده می شوند.

پس از سرد شدن میلگردها در بسته های حدود ۵ تنی که به بندیل معروف هستند بسته بندی شده، برچسب مشخصات برای شناسایی زده می شود و برای سازنده آرماتور حمل می گردد.

مهندس طراح سازه بتن مسلح، نقشه های سازه را بطور کامل ارائه می دهد.با استفاده از نقشه های طراحی، یک مجموعه جزئیات آرماتور شامل شماره، اندازه، طول و ابعاد خم مربوط به هر قطعه آرماتور و محل قرارگیری آن در سازه استخراج و تهیه می گردد.

نقشه های جزئیات ممکن است توسط طراح سازه و یا سازنده آرماتور بر اساس نقشه های طراحی تهیه می گردد که اصطلاحا به آن لیستوفر آرماتورگفته می شود.در هر حالت عموما سازنده، لیستوفر آرماتور شامل اطلاعات کامل در مورد هر نوع میلگرد مستقیم یا خم کاری شده که باید در کارگاه ساخته شود را فراهم می نماید.

ایده استفاده از آرماتور در سازه های بتن مسلح منجر به اعضای سازه ای می گردد که نه تنها بسیار مقاوم تر از بتن غیرمسلح بوده، بلکه دارای شکل پذیری به مراتب بیشتر می باشد.

بتن مسلح شده با میلگرد فولادی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی جهت احداث سازه های اقتصادی ارجحیت یافته است.امروزه استفاده از آرماتور در بتن مسلح یکی از ارکان اساسی در مباحث طراحی و ساخت بوده و همگام با پیشرفت تکنولوژی ساخت،جایگاهی تخصصی به خود ارائه داده است.

   


میلگرد فولادی

دوشنبه 4 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

تعاریف و استانداردهای ملی میلگرد فولادی

بسته میلگرد فولادی : عبارتست از دو یا چند کلاف میلگرد فولادی به هم بسته شده و یا تعدادی میلگرد شاخه مستقیم هم قطر و هم شکل و با یک مشخصه.

شماره ذوب: عدد نشاندهنده شماره فرآیند تولید هنگام ساخت فولاد است.

بهر: عبارتست از تعدادی بسته یا مقدار معینی میلگرد هم قطر و هم شکل و با یک مشخصه که تحت شرایطی که یکنواخت فرض می شود تولید می گردد.

محموله: عبارتست از تعدادی بسته میلگرد. مشخصه همه بسته ها باید یکسان، ولی قطر آنها از یک بسته به بسته دیگر می تواند متفاوت باشد.

آج میلگرد: آج عبارتست از برجستگی هایی که بصورت طولی یا در امتدادی غیر از طول میلگرد در هنگام نورد بر روی آن ایجاد می شود.

نمره میلگرد: قطر اسمی میلگرد بر حسب میلی متر می باشد.

 1. فولاد گرم نورد شدهمیلگرد فولادی
 2. فولاد سرد اصلاح شده که بر اثر انجام عملیات مکانیکی نظیر پیچانیدن، کشیدن، نورد کردن یا گذرانیدن از حدیده بر روی میلگرد های گرم نورد شده در حالت سرد به دست می آید.
 3. فولاد گرم اصلاح شده یا فولاد ویژه، که بر اثر انجام عملیات مکانیکی نظیر گرمایش و آب دادن بر روی میلگرد های گرم نورد شده در حالت گرم به دست می آید

طبقه بندی میلگردها از نظر مکانیکی و شکل پذیری

 1. فولاد نرم ( S240)
 2. فولاد نیم سخت(S340,S400)
 3. فولاد سخت(S500)

انواع شکل رویه میلگرد

میلگردهای مصرفی از نظر شکل رویه به سه دسته طبقه بندی می شوند:

 1. میلگردهای با رویه صاف یا میلگردهای ساده(A1): این نوع رویه فقط در میلگرد S240 به کار برده می شود. این میلگردها فقط می توانند به عنوان میلگرد مارپیچ در سازه های بتن آرمه به کارروند و استفاده از آنها به عنوان میلگرد سازه های غیر از موارد ذکر شده، در سازه های بتن آرمه مجاز نیست.
 2. میلگردهای یا رویه آجدار، که سایرمیلگردها را شامل می شود. آج ها از نظر شکل بصورت دوکی شکل(آج با مقطع متغیر) یا بصورت یکنواخت(آج با مقطع ثابت) و از نظر امتداد بصورت مارپیچ یا جناقی می باشند.
 3. میلگرد های با رویه آجدار پیچیده که از پیچانیدن میلگردهای آجدار بدست می آید. در این میلگردها، علاوه بر آج اولیه میلگرد، یک خط مارپیچ بر روی میلگرد نیز به چشم می خورد که هرچه میزان تابانیدن میلگرد بیشتر باشد گام این خط کمتر خواهد بود.میلگرد

نشانه گذاری و بسته بندی میلگردها

میلگردهای رده S240,S340و S400 با قطر مساوی وکمتر از ۱۲ میلی متر بصورت کلاف و یا بصورت شاخه مستقیم با طول های مساوی بسته بندی می شوند. قطر کلاف میلگرد های کلاف باید حداقل ۲۰۰ برابر قطر میلگرد باشد.

میلگردهای رده S240,S340و S400 با قطر  مساوی وبیشتر از ۱۴میلی متر و نیز تمام میلگردهای رده S500 بایستی فقط بصورت شاخه مستقیم با طول های مساوی بسته بندی شوند.

بر روی شاخه های میلگرد آجدار تولیدی، بصورت یک در میان باید علامت مشخصه ای حک شود تا از روی آن نام کارخانه سازنده و نوع میلگرد معلوم شود.

هر یک از بسته های میلگرد باید دارای حداقل دو پلاک فلزی باشد که بر روی هر یک از پلاک های مزبور مشخصات زیر بصورت خوانا حک و یا بصورتی که نتواند مخدوش شود نوشته شده باشد:

 1. شماره بسته
 2. نوع میلگرد(س ۲۴۰، آج۳۴۰،…)
 3. نمره میلگرد(قطر اسمی میلگرد بر حسب میلیمتر)
 4. وزن بسته (بر حسب کیلوگرم)
 5. شماره ذوب یا بهر
 6. نشانه تاییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه سازنده
 7. نام یا نشانه تجارتی کارخانه سازنده
 8. علامت استاندارد ملی ایران

گواهینامه فنی  محموله میلگرد

هر یک از محموله های میلگرد بیش از ۲۵ تن باید دارای گواهینامه فنی صادره از طرف تولید کننده باشند و این گواهینامه همراه محموله به مصرف کننده تحویل شود. قید موارد زیر در گواهینامه فنی الزامی است:

 1. نام و نشانی کارخانه سازنده
 2. شماره گواهینامه
 3. تاریخ صدور گواهینامه
 4. علامت مشخصه نوع میلگرد
 5. شماره ذوب یا بهر
 6. نمره یا قطر اسمی میلگرد
 7. طول اسمی شاخه ها
 8. تعداد بسته ها
 9. مشخصات فنی شیمیایی شامل ترکیبات شیمیایی و کربن معادل
 10. مشخصات مکانیکی میلگرد
 11. رنگ انتخابی برای مقطع میلگرد
 12. نوع علامت حک شده و به کار رفته بر روی پلاک های الصاق

ضوابط حمل و نقل، انبار کردن و نگهداری میلگرد

 1. میلگرد های فولادی را باید در محل های تمیز و عاری از رطوبت و گل و خاک و سایر آلودگی ها نگهداری کرد تا از زنگ زدگی و کثیف شدن سطح آنها جلوگیری شود.
 2. از هر نوع صدمه مکانیکی یا تغییرشکل پلاستیک،نظیر بریدگی و ضربه و … جلوگیری شود.
 3. میلگرد های پوسته شده باید به روش ماسه پاشی رفع عیب شوند و استفاده از برس سیمی و سایر روش های مشابه مجاز نیست.
 4. میلگردها باید به روشی حمل و انبار شوند که دچار خمیدگی بیش از حد نشوند.
 5. میلگردها نباید بطور مستقیم بر روی زمین انبار شوند.
 6. میلگردها باید بسته به قطر و رده آنها، بصورت مجزا انبار شوند.
 7. میلگردهایی که هنوز بریده یا خم نشده اند باید به گونه ای انبار و نگهداری شوند که برچسب و علامت کارخانه سازنده فولاد بر روی آنها قابل رویت باشد.
 8. میلگردها باید به نحوی تخلیه شوند که هم به کارگران صدمه نزنند و هم خود صدمه نبینند.

   


قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

جمعه 1 تیر 1397 نویسنده: قهوه دات کام | نوع مطلب :

یکی از پر مصرف ترین میلگرد های موجود در بازار آهن آلات ایران که از لحاظ کیفیت دارای کیفیت بالا و دارای استاندارد می باشد، میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان بوده و برای صادرات میلگرد نیز گزینه مناسبی می باشد.

همچنین در صنعت ساختمان سازی، میلگرد ذوب آهن اصفهان انتخاب اول در پروژه های ساختمانی است.

قیمت میلگرد ذوب آهن بصورت آنلاین، لحظه ای و به روز در سایت آهن باکس مرجع قیمت انواع میلگرد منتشر و بروزرسانی می شود.

کارخانه ذوب آهن در 30 کیلومتری غرب شهر اصفهان و نزدیک فولاد شهر و زرین شهر واقع شده و اتوبان ذوب آهن اصفهان را به این کارخانه و بالعکس متصل می نماید.

همانگونه که اطلاع دارید اصفهان بعنوان قطب صنعتی ایران بخصوص در حوزه آهن آلات شناخته می شود و کارخانه های ذوب آهن اصفهان، کویر کاشان، فولاد مبارکه، فولاد سبا و فولاد نطنز از جمله کارخانه های تولید محصولات فولادی در استان اصفهان بحساب می آیند.

برای مشاهده قیمت امروز میلگرد ذوب آهن و همچنین میلگرد تولیدی سایر کارخانه های استان اصفهان به سایت آهن باکس مراجعه نمایید.

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic